Topic-icon Konopnicki Franciszek akt ślubu z 1742 łacina - prośba o tłumaczenie

2 miesiąc 3 tygodni temu - 2 miesiąc 3 tygodni temu #40267 przez Beata Haras
Witam,
Proszę o przetłumaczenie aktu ślubu Franciszka Konopnickiego. Ślub w Mysłowicach w sierpniu ( strona 14 ).
Czy są tam imiona rodziców Młodych albo wiek Młodych a może zawód ).
Dziękuję


Beata
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #40310 przez Andrzej Kuśnierczyk
. Próżno  szukać w aktach z XVIII w. informacji o rodzicach zaślubionych i ich wieku. 

Piękny dokument.Zacni świadkowie: Bonawentura Kotwicz ( z Pińczyc). Piotr Skowroński z Mysłowa i Aleksy Brzozowski z Gęzyna.   Ten sam Bonawentura Kotwicz był świadkiem  (wraz z Janem Nekanda Trepką) na ślubie odnotowanym na str 13  -
Kaspra Gołuchowskiego  (herbu Leliwa) z Teresą z Grabiańskich . ( jans.net.pl/?page_id=721 ).

A propos Konopnickich . Znalazłem Maurycego Konopnickiego jako świadka na ślubie Maurycego Nielepca  (z Radwanowic) z Barbarą Gąsecką z Wojsławic  w kościele w Koziegłowach  22 I 1777 r . 
W roku 1800 w parafii Koziegłówki odnotowano zgon 60-letniej Katarzyny Konopnickiej.  Odpisałem z indeksu w Rejestrze zmarłych, aktu nie widziałem; nie wiadomo czy była z Mysłowa, czy Gęzyna. 
W tej samej parafii zmarły dwie Anny Konopnickie, jedna w 1762, druga w 1764. 
Za tę wiadomość podziękował(a): Beata Haras

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #40312 przez Krzysztof Łągiewka
26 sierpień 1742 r. Ślub pomiędzy Franciszkiem Konopnickim z Gęzyna z Franciszką Twardowską z Mysłowa. Świadkowie: Bonawentura Kotwicz i Piotr Skowroński obaj z Mysłowa i Aleksy Brzozowski z Gęzyna. Oczywiście wszyscy pochodzenia szlacheckiego. Imion rodziców czy zawodów państwa młodych wtedy nie zapisywano. Przy okazji z tego aktu widać, że z Mysłowa pochodziła panna młoda, a pan młody z Gęzyna. Czyli Konopniccy znaleźli się w Mysłowie poprzez małżeństwo. Gęzyn ówcześnie był wsią stanowiącą własność biskupstwa krakowskiego. Czyli Franciszek Konopnicki mógł być w tym Gęzynie jakimś dzierżawcą tej wsi albo jej administratorem. Na pewno nie był jej właścicielem. 
W roku 1800 jak sprawdziłem odnotowano zgon Konstancji Konopnickiej (a nie Katarzyny) zmarłej w wieku 60 lat. Zmarła jednakże nie w parafii Koziegłówki, a Koziegłowy. To sam dotyczy Anny Konopnickiej zmarłej w 1762 r. i drugiej Anny Konopnickiej zmarłej w 1764 r. Obie zmarły w parafii Koziegłowy. Niestety do parafii Koziegłowy z tych lat zachował się tylko indeks zmarłych. Natomiast akta zgonów już się nie zachowały. Stąd nie wiadomo z jakiej miejscowości pochodziły obie Anny i Konstancja Konopnickie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Beata Haras

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #40320 przez Andrzej Kuśnierczyk
Ten sam Maurycy   świadkiem na ślubie Petroneli Błeszyńskiej z Kamienicy z Adamem Małachowskim z Cynkowa w 1773 r. 
Oczywiście w Koziegłowach. 
[Koziegłówki = Stare Koziegłowy]
Wielkich majątków ziemskich w rejonie biskupich Koziegłów nie było, pozostało natomiast  kilka wójtostw, które i tak były pożądanym kąskiem dla zbiedniałej szlachty.  Zdarzały się mariaże szlachetnie urodzonych z mieszczkami z Koziegłów ( vide  Feliks Rogayski  i panna Łucja Adamska, Jan Kozłowski i sławetna Julianna Rutkiewiczówna). Jacenty Świerczowski z Mysłowa  także poślubił pannę  Zuzannę z Koziegłów.  Drobnemu posiadaczowi Antoniemu Chłudzie z Gęzyna udało się w 1793 r. wydać dwie córki, jak sądzę, za oficerów Kawalerii Narodowej , Annę (w zapisie Anna Chłądówna) za Wincentego Mostowskiego, a Apolonię za Macieja Prądzyńskiego. 
Za tę wiadomość podziękował(a): Beata Haras

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.