Topic-icon rodzina Ogórków z Przystajni i Bodzanowic

9 miesiąc 1 tydzień temu #37909 przez Jarosław Orenowicz
Michał, wiem, że mój Tata wspominał o Bodzanowicach. Urodził się w Zajączkach.
Mój Dziadek Franciszek Ogórek (1886-1961) był synem Wincentego i Anny z domu Wączek. Moja Babcia Anna (1887-1975) była córką Rocha Szewczyka i Antoniny z domu Szczepaniak. Pierwszym mężem Babci był Jan Ogórek, brat Franciszka. Od strony Taty niewiele więcej mam.
Jestem prawie pewien, że te gałęzie mają punkt wspólny ale nie wiem, gdzie. Masz jakieś drzewo które mógłbym obejrzeć?
jarek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 1 tydzień temu #37920 przez Hanna Hofman-Polańska
proszę o kontakt na priv.

8 miesiąc 2 tygodni temu #38168 przez Michał Urbaniak
Panie Jarosławie, ja również proszę o wiadomość na prv:) Tak będzie najlepiej:)

8 miesiąc 2 tygodni temu #38169 przez Michał Urbaniak
Panie Jarosławie, ja również prosiłbym o wiadomość na prv. Tak będzie najlepiej:)

2 miesiąc 1 tydzień temu #39948 przez Przemysław Lizurej
Panie Michale,
Czy ma Pan może więcej informacji o dzieciach Michaliny z domu Ogórek i Maksymiliana Lizureja?
Ich ślub miał miejsce w Przystajni 6 lutego 1928 roku (1928/32).
Próbuje znaleźć połączenia miedzy rodzinami Lizurejów, a mam informacje, że Maksymilian Lizurej z ... Pająk miał 3 synów i 2 córki. nie wiem czy czasem Maksymilian nie był 2 razy żonaty...?
Pozdrawiam
Przemek Lizurej

Przemysław Lizurej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

2 miesiąc 5 dni temu #40006 przez Michał Urbaniak
Niestety nie - wiem tylko, że Michalina zmarła 21 sierpnia 1950 roku w Przystajni.

2 miesiąc 5 dni temu #40008 przez GRZEGORZ BORECKI
Dzień dobry. Jestem w posiadaniu skanów ksiąg parafialnych z Bodzanowic ur śl zg z 18 i 19 wieku nie dostępnych on line.
Od jutra rozpoczynam ich przeglądanie w celu poszukiwania moich Kików. Tak na chybił trafił otwierając jedną ze stron znalazłem akt urodzenia Ignacego Ogórka - s. Sebastian, Agata Głogowska, ur. 28.10.1820,
Marianny Ogórek c. Marcin, Katarzyna Latusek ur. 1821, Emanuela Ogórka s. Sebastian, Agata Głogowska ur. 16.12.1821, Jadwigi i Joanny (bliźniaczki) Ogórek, córki Sebastian i Agata Głogowska ur. 15.10.1823.
Ogórków tam bardzo dużo. Mogę Panu przy okazji podsyłać skany w których są Ogórkowie, proszę tylko o podanie prywatnego maila - tak będzie łatwiej.

Pozdrawiam
Grzegorz
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak, Dirk Helmstädt

2 miesiąc 5 dni temu #40009 przez Michał Urbaniak
Panie Grzegorzu, bardzo dziękuję! 
Może uda mi się wreszcie znaleźć powiązanie między moim Piotrem Ogórkiem a wspomnianym Sebastianem Ogórkiem. 

Zaraz podam Panu maila na prv. 

2 miesiąc 5 dni temu - 2 miesiąc 5 dni temu #40010 przez Dirk Helmstädt
Witam Panie Grzegorzu,

matka mojego pradziadka (Kasper Wloka) nazywala sie Julia Ogorek i mieszkala w Sternalicach przynajmniej od roku 1857. Poslubila Stephana Wloka, ale nie wiem czy tez w Sternalicach, ale moze byc w Bodzanowicach kolo r. 1855. Jesli pan znajdzie informacje bylbym bardzo szczesliwy.

Pozdrawiam
Dirk

2 miesiąc 4 dni temu #40029 przez Henryk Symainski

Elżbieta Kowalska napisał: ..tak myslę nad nazwiskiem Bush, czy jest możliwy wariant Bensh, Bensz, Bensch? To nazwiska, które sa popularne w okolicach Karmonek i samych Karmonkach. Z Bush się nie spotkałam.

To może i ja coś pomogę:

Nazwisko Rozalii było BUSCH,  ślub jej syna Józefa Ogórek z Marią Wieczorek był 05.06.1926.

Józef Ogórek ur. w Przystajni 11. 07.1897 poślubił 29.04. 1923 Wiktorię Heppner w Tułach.

Co do Pana który szuka w Sternalicach rodz. Wloka/Ogórek na razie tylko tyle że zarówno w Bodzanowicach jak i w Sternalicach mieszkało wiele rodzin o nazwisku Ogórek. Kasper Wloka poślubił 07.07.1886 Karolinę Wojtynek w Sternalicach,  jego siostra Julia wyszła 09.11.1884 za Jana Kościelnego również w Sternalicach, po za tym ich brat Józef ur.19.11.1857 i zmarły 08.12.1938 także w Sternalicach wychodzę z założenia że cała ta rodz. pochodzi ze Sternalic.
W Sternalicach było też małżeństwo Józef Ogórek i Magdalena Wloka.

W załącznikach:
akt ślubu Józef Ogórek i Maria Wieczorek
akt ślubu Józef Ogórek i  Wiktoria Heppner 
Pozdrawiam
Henryk

Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak, Dirk Helmstädt

1 miesiąc 4 tygodni temu #40099 przez Michał Urbaniak
Panie Henryku, czy ma Pan może opracowaną genealogię tego Józefa Ogórka, syna Rozalii Bush? Badam również tę linię, bo znam wnuczkę Józefa i jest spora szansa, że jesteśmy kuzynami. Bardzo prosiłbym o kontakt. 

1 miesiąc 4 tygodni temu #40107 przez Henryk Symainski
Panie Michale, niestety nie pracuję nad genealogią tego Józefa ale mam parę informacji które mogą być Panu przydatne.

Rodzicami Józefa byli
Johannes Ogórek ur. 06.02.1870 i (jak widomo) Rosalia Busch ur. 01. 09.1870, oboje z Nowych Karmonek, ich ślub był 26.01.1901.
Rodzicami Johannesa byli
Jakub Ogórek ur. w Wichrowie , zm. 06.09.1896 w wieku 70 lat
 i Maria Wieczorek (  jak żona Józefa ) ur. w Nowych Karmonkach, zm. 04.01.1901 w wieku 65 lat, oboje zamieszkali w Nowych Karmonkach.
Rodzice Jakuba to Piotr Ogórek i Jadwiga ( i znowu) Wieczorek.
Dodam jeszcze że Józef miał brata Franciszka, i to wszystko co mogę Panu podać, może to wystarczy w ustalaniu kuzynostwa.
Wszystkie akty powinny być na "szukajwarchiwach", USC Bodzanowice a jeśli nie podeślę je Panu ale dopiero w weekend.
Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak

1 miesiąc 4 tygodni temu #40108 przez Michał Urbaniak
Bardzo Panu dziękuję! Skanów nie potrzebuję, te informacje mi wystarczą. Pogrzebię głębiej. Może znajdę powiązania między tymi najstarszymi przodkami a moimi. Nie miałem pojęcia, że Bodzanowice są na Szukajwarchiwach. 
Dziękuję jeszcze raz. 

1 miesiąc 4 tygodni temu #40112 przez J K R
Może to pomoże w szukaniu krewnych:
Z dniem 1 października 1874 roku wprowadzono w Prusach świecką rejestrację stanu cywilnego. Utworzono okręgi stanu cywilnego, które nie zawsze pokrywały się z terenem działania jednostek administracyjnych (gmin). Decydowała gęstość zaludnienia. Tworzono jeden urząd stanu cywilnego dla kilku gmin lub kilka urzędów w ramach jednej dużej gminy miejskiej. Czynność rejestracji stanu cywilnego powierzono specjalnym urzędnikom stanu cywilnego, mianowanym przez władze administracyjne. Urzędnikami stanu cywilnego byli burmistrzowie lub wójtowie. Nadzór nad urzędnikami sprawował prezydent rejencji lub starosta. Ustawy z 1874 i 1875 roku całkowicie oddzieliły rejestrację stanu cywilnego od zapisów kościelnych. Wprowadziły obowiązek rejestrowania urodzeń, małżeństw i zgonów wszystkich obywateli bez względu na wyznanie, w trzech rodzajach ksiąg. Wprowadzono także śluby cywilne. Księgi prowadzone były w języku niemieckim.Urząd Stanu Cywilnego w Bodzanowicach w powiecie oleskim rozpoczął swoją działalność z dniem 1 października 1874 roku. Terytorium okręgu urzędu stanu cywilnego w Bodznowicach obejmowało: majątek i gminę Bodzanowitz (Bodzanowice), majątek i gminę Wichrau (Wichrów), gminę Ulrikendorf (Milęcin), gminę Kutzoben (Kucoby), majątek i gminę Neu Karmunkau (Nowe Karmonki).W latach 80 XIX wieku zmieniono pisownię nazwy miejscowości z Bodzanowitz na Botzanowitz, a w 1936 roku zmieniono nazwę miejscowości z Botzanowitz na Grunsruh. Siedzibą urzędnika prowadzącego księgi Urzędu Stanu Cywilnego w Bodzanowicach w latach 1874-1898 była miejscowość Botzanowitz (Bodzanowice), natomiast w latach 1899-1901 miejscowość Neu Karmonkau (Nowe Karmonki).Urząd Stanu Cywilnego w Bodzanowicach prowadził swoją działalność na podstawie w/w przepisów do dnia 31.12.1945 roku. W 1945 roku miejscowość Bodzanowice znalazła się w granicach Polski. Z dniem 1 stycznia 1946 roku utworzono, na podstawie przepisów dekretu Rady Ministrów z dnia 25 września 1945 roku Prawo o aktach stanu cywilnego, państwowe 

Pozdrawiam JKR.

1 miesiąc 3 tygodni temu #40118 przez Henryk Symainski

J K R napisał: Może to pomoże w szukaniu krewnych:
Z dniem 1 października 1874 roku wprowadzono w Prusach świecką rejestrację stanu cywilnego. Utworzono okręgi stanu cywilnego, które nie zawsze pokrywały się z terenem działania jednostek administracyjnych (gmin). Decydowała gęstość zaludnienia. Tworzono jeden urząd stanu cywilnego dla kilku gmin lub kilka urzędów w ramach jednej dużej gminy miejskiej. Czynność rejestracji stanu cywilnego powierzono specjalnym urzędnikom stanu cywilnego, mianowanym przez władze administracyjne. Urzędnikami stanu cywilnego byli burmistrzowie lub wójtowie. 

Pozwolę sobie tutaj dodać że w praktyce urzędy te znajdowały się przeważnie w szkołach a urzędnikami byli nauczyciele, w Bodzanowicach w okresie około 1900 nauczycielem i urzędnikiem USC był niejaki Paul Lohr, w gminie Gorzów Śl. do której Bodzanowice wtedy należały było wtedy wiele takich "urzędów", między innymi w Kościeliskach, w Biskupicach, w Skrońsku, w Kozłowicach, w Jamach, potem w Jastrzygowicach i nawet w Ligocie Oleskiej, Gorzów Śl. był wtedy podzielony na USC Gorzów miasto i USC Gorzów wieś, nawet Więckowice miało swój własny USC., po za tym były jeszcze urzędy w Uszycach i w Zdziechowicach, wszystkie te urzędy są na szukajwarchiwach.
Urzędnikami lub nauczycielami byli wtedy wyłącznie niemcy albo zgermanizowani ślązacy.

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #40123 przez GRZEGORZ BORECKI
Witam Panie Dirk,
w latach 1853 - 1858 nie ma w Bodzanowicach takiego ślubu.
Pozdrawiam.
G.
The following user(s) said Thank You: Dirk Helmstädt

1 miesiąc 3 tygodni temu #40126 przez Dirk Helmstädt

GRZEGORZ BORECKI napisał: Witam Panie Dirk,
w latach 1853 - 1858 nie ma w Bodzanowicach takiego ślubu.
Pozdrawiam.
G.

Witam Panie Grzegorz,

dziekuje bardzo za pomoc, wtedy bede szukac w Sternalicach. 

Pozdrawiam
Dirk

1 miesiąc 3 tygodni temu #40144 przez Hanna Hofman-Polańska
to znalazłam w  aktach M.Częstochowa
Załączniki:

Czas generowania strony: 0,000 s.