Topic-icon Praprzodkowie Poniewierowie z Przystajni/Stanów

7 lata 7 miesiąc temu #13432 przez Michał Urbaniak
Witam wszystkich,

na wstępie bardzo proszę o wyrozumiałość - to mój pierwszy post na tym forum:)

Od jakiegoś czasu prowadzę badania genealogiczne i niestety przy pewnej gałęzi stanąłem w miejscu co mnie ogromnie frustruje. Chodzi o moich praprapradziadków o nazwisku Poniewiera (inna pisownia to Poniewier).

Moi prapradziadkowie nazywali się Walenty Poniewiera (ur. prawdopodobnie w miejscowości Grębień ok. 1865 roku) i Franciszka Zmorek i brali ślub w Truskolasach w kwietniu 1883 roku.

Matka Walentego nazywała się Jadwiga Poniewiera (prawdopodobnie z domu Wicher/Wiatr) i w 1883 była wdową po Łukaszu Poniewiera i mieszkała wraz z synem w miejscowości Stany. Była obecna na ślubie syna.

I tu ślad mi się urywa. Nie odnalazłem dokumentów zgonu Łukasza Poniewiery, nie mam dostępu do dokumentów, które mogłyby coś powiedzieć o Jadwidze. Sam Walenty był nieobecny przy porodzie swojego syna (również Walentego) w 1888 roku. Walenty zmarł na pewno przed 1907 rokiem, kiedy to jego syn brał ślub. Franciszka Zmorek-Poniewiera żyła wtedy, miała 47 lat, i mieszkała wraz z synem w Kuźnicy Starej. Nie wiem, co się z nią stało później.

Przepraszam za rozpisanie, ale nie wiem, jak inaczej to wszystko przedstawić. Może ktoś będzie umiał mną pokierować, dać mi jakieś wskazówki? Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam serdecznie

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 7 miesiąc temu #13450 przez Jacek Tomczyk
Panie Michale!

Nie uniknie Pan wizyty w Archiwum Państwowym, Walenty Poniewiera urodził się w innej parafii biorąc ślub musiał złożyć metrykę urodzenia.
I ta metryka jest do wglądu w tzw. alegatach parafii Truskolasy z 1865 roku. Niestety nie ma skanów z alegat.

Grębień - to mogła być parafia Pątnów lub Krzyworzeka

pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C4%99bie%C5%84

Odnośnie innych pytań......

część metryk z Truskolas jest tu:

www.szukajwarchiwach.pl/search?q=truskol...20XSKANro%3At&order=

będą uzupełniane

a Przystajń jest na Family

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał Urbaniak

7 lata 7 miesiąc temu #13452 przez Michał Urbaniak
Witam, Panie Jacku,

ogromnie dziękuję za odpowiedź, bardzo mi Pan pomógł. Dopiero zaczynam swoją przygodę z genealogią (choć dotarłem już do XVIII wieku - właśnie dzięki familysearch oraz "szukajwarchiwach) i nie wpadłem na to, żeby poszukać w alegatach.

Myśli Pan, że mogę napisać do Archiwum w Częstochowie podanie o odszukanie metryki w alegatach? Zazwyczaj szukałem w samych księgach, a nie w "załącznikach".

Krzyworzekę przejrzałem, Pątnowa jeszcze nie, zaraz to nadrobię.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc!

7 lata 7 miesiąc temu #13662 przez Michał Urbaniak
Witam, Panie Jacku,

dostałem informację z archiwum, że odnaleźli dokumenty związane z tym ślubem - i to nie tylko akt urodzenia mojego przodka, ale jeszcze nie wiem, co dokładnie (mam cichą nadzieję, że będzie to akt zgonu jego ojca).

Dziękuję Panu raz jeszcze!
Pozdrawiam.

7 lata 6 miesiąc temu #13668 przez Jacek Tomczyk
"Nie ma sprawy" jak mawiali moi koledzy.
A genealogia wciąga, oj wciąga............
Ja nie mogę się oderwać już 25 lat.

pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał Urbaniak

7 lata 6 miesiąc temu #13744 przez Michał Urbaniak
Panie Jacku, stwierdziłem, że muszę się podzielić swoim wielkim szczęściem!

W alegatach znalazł się zarówno akt urodzenia Walentego Poniewiery, jak i akt zgonu jego ojca Łukasza. A wczoraj dowiedziałem się, że Grębień podlegał pod parafię Kadłub. Pogrzebałem w aktach i znalazłem akt ślubu Łukasza i Jadwigi oraz większość ich dzieci. Teraz muszę tylko znaleźć akt zgonu Jadwigi Poniewierowej. Ostatnie informacje jakie o niej mam - w 1891 roku mieszkała w Rębielicach Szlacheckich już jako wdowa. Nie wiem tylko, pod którą to parafię podlega.

Bardzo jeszcze raz dziękuję za pomoc!

Czas generowania strony: 0,000 s.