Topic-icon Słomian-Zajączki

1 rok 9 miesiąc temu - 1 rok 9 miesiąc temu #34892 przez Robert Słomian
Witam :)
Od jakiegoś czasu usilnie staram się cokolwiek wyszukać na temat Zygmunta Słomian ze wsi Zajączki koło Krzepic (być może Zbrojewsko).
Prawdopodobnie urodził się około 1740-1750 roku.
Przeszukałem już akty zgonów ale żadnej wzmianki nie odnalazłem-być może coś przeoczyłem.
Podobnie jest z jego synem Franciszkiem,żadnego aktu urodzenia i zgonu...znalazłem tylko jego akt ślubu,gdzie jest napisane,że jest synem właśnie Zygmunta,który kilkukrotnie występuje w pózniejszych czasach jako np. świadek na ślubach.
Żadnego rodzeństwa Franciszka,czyli dzieci Zygmunta-jest jakas luka w urodzeniach z Zajączek z lat około 1770.
W lustracji z 1790 roku wydanej przez PAN-1963 rok jest wzmianka o Zygmuncie ale nic więcej...czyli takowa osoba istniała.
W dotychczasowej pracy nad moimi przodkami jeszcze nie miałem takiej nagłej luki :( 
Pomocny okazałby się spis mieszkańców Zajączek z końca 1700-go roku ale do takowego jeszcze nie dotarłem.
W spisie ludności województwa Krakowskiego-powiat Lelowski (dostępne na 'szukajwarchiwach.pl') wieś Zajączki nie występuje,jest jeszcze 'komisja porządkowa cywilno-wojskowa ziemi wieluńskiej i powiatu ostrzeszowskiego' (dostępna w 'agad') ale czy tam są ujęte Zajączki jeszcze nie wiem-może ktoś już sprawdzał ten zasób i ma jakieś informacje?
Jeśli ktoś z szanownych forumowiczy natknął się w swych poszukiwaniach na wspomniane osoby to będę wdzięczny za cokolwiek.
Pozdrawiam :)
Robert S.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 9 miesiąc temu #34895 przez Tomasz Krzywanski
Tutaj jeden z moich przodkow Jan Slomian ok. 1773 Kukow parafia Krzepice
Załączniki:

1 rok 9 miesiąc temu #34898 przez Tomasz Krzywanski
Marianna Andrzej Piotr , dzieci Franciszka, sa wzmiankowani w parafii Wilkowiecko. Najstarszy wpis pochodzi z roku 1617. Dotyczy Andrzeja (syna Adama i Reginy). Zygmunta nie znalazlem.

1 rok 9 miesiąc temu - 1 rok 9 miesiąc temu #34900 przez Tomasz Krzywanski
Rok 1825
Parafia Danków
Wieś Zajączki
Zmarl w wieku 75
Słomian Zygmunt

1 rok 9 miesiąc temu #34902 przez Robert Słomian
Replied by Robert Słomian on topic Słomian-Zajączki
Dzięki Tomaszu za odzew :)
Już pomyślałem,że pomimo kilkukrotnego przeglądania ksiąg Dankowskich gdzieś przeoczyłem tego Zygmunta-szybko sprawdzam ale niestety to nie ten o którym napisałeś (pasowałby pod względem wieku).Ten podany przez Ciebie miał pięć lat ale dzięki za pomoc.

1 rok 9 miesiąc temu #34903 przez Tomasz Krzywanski
tzn przy indeksowaniu byl blad? Mial nie 75, tylko 5 lat?

1 rok 9 miesiąc temu #34910 przez Robert Słomian
Dokładnie tak...a szkoda,bo miałem nadzieję,że coś przeoczyłem.
Dziwna sprawa z Zygmuntem i jego synem Franciszkiem-żadnej wzmianki o ich urodzeniu lub śmierci.

1 rok 9 miesiąc temu #34913 przez Tomasz Krzywanski
moze inaczej sie nazywal? Np Bugara zeni sie z corka organisty Krzywani , by nastepnie zmienic nazwisko na Wasinski.  Mozliwe, ze byli wzmiankowani od nazwy zawodu, jaki wykonywali np Ciesla, Krawczyk etc. Znam takie przypadki  "Prawie każdy chłop w owych czasach miał jakieś przezwisko albo przydomek, według których był we wsi znany i nazywany. Tak n. p. Wojciech Łuczak z Podłęża nazywany był Pończochą, Józef Słomka z Podłęża Rychlickim, Michał Wiącek z pod Nru 53 Kwapiszem, Józef Wójcikowski Drabem, Ignacy Gronek Kozieją, Jan Szczytyński Rysiem, Jan Mortka z pod Nru 27 Karolikiem, Stanisław Antończyk Mastelarczakiem i t. d. i t. d.Niejeden znany był więcej pod swojem przezwiskiem, niż pod nazwiskiem, albo nawet tylko pod przezwiskiem. Na przykład Łuczaka nazywali powszechnie tylko Pończochą, Wójcikowskiego Drabem, Mortkę Karolikiem i t. d. i oni sami podawali przezwiska zamiast nazwisk przy spisywaniu aktów urzędowych i w innych okolicznościach. Niektórzy nie znali nawet swoich właściwych nazwisk i naturalnie o przezwiska nigdy się nie obrażali.Mortkę nazywali Karolikiem z powodu, że jego dziadkowi było na imię Karol. Antończyka Mastalerczakiem, ponieważ ojciec jego był masztalerzem czyli stajennym u hrabiego, — przeważnie jednak nieznane były początki różnych przezwisk i przydomków."   www.linux.net.pl/~wkotwica/slomka/slomka-06.html#sec_6_07

1 rok 9 miesiąc temu #34914 przez Robert Słomian
Może tak było jak napisałeś,chyba już za bardzo nic nie wynajdę akurat z tą linią przodków...a szkoda,bo to moje główne nazwisko w drzewie.
Mam jeszcze nadzieję,że był sporządzony spis mieszkańców Zajączek z końca 1700-go roku i gdzieś go namierzę.

1 rok 9 miesiąc temu #34918 przez Tomasz Krzywanski
sprawdzilem w starych notatkach. Moja pra x5 babcia Franciszka Slomian corka Jana  Slomiana lub Jana Krawczyka.Może to będzie jakas wskazówka?

1 rok 9 miesiąc temu #34928 przez Robert Słomian
Niestety w swoim drzewie nie mam Franciszki córki Jana.
Mam Jana Słomiana syna Piotra.
Być może gdzieś mamy wspólnych przodków-trochę tych Słomianów było w tych okolicach.
Może mówi Ci coś nazwisko Mazurek?
W okolicach 1800-go roku pojawia się to nazwisko naprzemiennie ze Słomian i coś jest namieszane i nie mogę tego rozwikłać...dla przykłady cytat z jednego z aktów:zmarł Piotr Słomian syn Franciszka Słomian i Tekli z Sopów małżonków Mazurków...i bądź tu mądry człowieku-Słomian czy Mazurek...co autor wpisu (ksiądz) miał na myśli?
Jest jakieś zamieszanie z tym podwójnym nazwiskiem,bo jakiś czas potem pojawia się akt  jednego ze Słomianów,w którym jest napisane 'vel Mazurek'.
Na dzień dzisiejszy nie doszedłem o co chodzi.

1 rok 9 miesiąc temu #34936 przez Tomasz Krzywanski
Mazurkowie tez pojawiaja sie jako swiadkowie w jakims z aktow, ktore znalazlem

10 miesiąc 5 dni temu #38112 przez Marie-Thérèse Tekieli
Witam,
Jeśli akt jest napisany po łacinie, to może ten "vel" znaczy "albo też, czyli". 
Więc Słomian czyli Mazurek!
pl.wiktionary.org/wiki/vel#vel_(j%C4%99zyk_polski)

10 miesiąc 5 dni temu - 10 miesiąc 5 dni temu #38115 przez T.A. Bogacz
Replied by T.A. Bogacz on topic Słomian-Zajączki
Może żona Franciszka była wdową i mógł ją zapisać jako Tekla z Sopów / Mazurek .  Tekla  Sopa c. Łukasza  w  1790  r.  bierze  slub  z  Franciszkiem  Mazurek  s. Zygmunta  ( Zajączki ) , może to wyjaśnia podwójne nazwisko . W  1809 r. rodzi się syn Stanisław Kostka   Słomian  - rodz. Tekla Sopa i Franciszek Słomian ( oboje po 40 lat ) , co w przypadku Tekli wiek może sie zgadzać .

9 miesiąc 4 tygodni temu #38157 przez Robert Słomian
Widzę,że po długiej przerwie ktoś poruszył ten watek :)
Niestety do dnia dzisiejszego nic nowego nie odnalazłem,nie mam aktu urodzenia Franciszka Słomian/Mazurek ani nikogo z jego rodzeństwa (a takowe raczej posiadał),aktu śmierci również brak.
Starałem się wyszukać coś na temat jego ojca Zygmunta ale również nic-brak aktów urodzenia i śmierci ale takowy chyba rzeczywiście istniał,bo kilkakrotnie przewija się Zygmunt Słomian jako świadek przy ślubach czy chrzcinach.
Odnoszę wrażenie,że księgi w których występuje wieś Zajaczki są jakieś niekompletne.
Może spis ludności tejże wsi z końca 1700-go roku coś by wniósł ale do takowego również nie dotarłem.
Będę wdzięczny za cokolwiek,co ułatwi mi poszukiwania.

9 miesiąc 4 tygodni temu #38161 przez Sławomir Worwąg
W sprawie lustracji z Zajączek proponuję zapytać Piotra Glądałę z Projetu Prosna, wiem, że miał do dyspozycji wszystkie mikrofilmy z AGAD z zespołu 64 - Komisja Porządkowa Cywilno-Wojskowa ziemi wieluńskiej i powiatu ostrzeszowskiego
gladala.com/spisy-ludnosci/ ale raczej chyba Dankowa i Zajączek tam nie ma.

9 miesiąc 4 tygodni temu - 9 miesiąc 4 tygodni temu #38162 przez Barbara Bożek-Pattern
Witam,
 Pewnie nie napiszę nic nowego ale podzielę się swoimi odkryciami.                                                                                                                     Ja na swojej drodze również miałam kilka zagadek. Nie mogłam odnaleźć istnienia osób lub ich połaczenia.
W moim przypadku to mąż tak jakby przyjął nazwisko żony. Może rodzina żony była zamożniejsza, kto wie?
Dzieci rodziły się pod panieńskim nazwiskiem,Ślub brały jedne pod nazwiskiem ojca inne matki.
 Inny przykład; rodzice już nie żyją , są dwie siostry. Jedna starsza od drugiej koło 10 lat. Starsza wychodzi za mąż i przybiera nazwisko męża. Młodsza siostra gdy wychodzi za mąż ma swoje nazwisko ale już gdy rodzi dzieci jej nazwisko rodowe wpisywane jest jako nazwisko po mężu swojej siostry.
 Na pewno brał Pan pod uwagę to że Zygmunt mógł do Zajączek przybyć. Zazwyczaj przeszukuję wszystkie sąsiednie i nie tylko parafie. Mam link do mapy parafii rzymskokatolickich i to ułatwia mi działania.

9 miesiąc 3 tygodni temu - 9 miesiąc 3 tygodni temu #38182 przez Robert Słomian
Dziękuję za odzew.
Do Piotra Glądały już napisałem-może się odezwie i naprowadzi mnie na te spisy ludności,bo tak naprawdę nikt nie wie gdzie ich szukać i czy w ogóle wsie Zajączki i Zbrojewsko gdzieś występują.
Oczywiście biorę pod uwagę,że Zygmunt Słomian mógł przybyć do tej wsi z innej ale jak do tej pory stoję w miejscu w poszukiwaniach,żeby chociaż namierzyć jego akt zgonu.
Udało mi się potwierdzić istnienie Zygmunta w opracowaniu Ireny Rychlikowej które jest dostępne w bibliotece uniwersyteckiej we Wrocławiu ale poza tym,że takowa osoba żyła w tych czasach nie ma nic więcej.
Dla przykładu w spisie mieszkańców dla wsi Rębielice dostałem jak na tacy dane mojego pra,pra...dziadka z danymi jego żony,dzieci i podanym wiekiem.
Rzucało mnie już kilkakrotnie po dosyć odległych parafiach ale do tej pory nigdy trop się tak nie urywał i nie miałem takiego zamieszania z podwójnym nazwiskiem.
Ale nikt nie mówił,że będzie łatwo :)

Czas generowania strony: 0,000 s.