Topic-icon Ach, co to były za chrzciny...!

9 lata 11 miesiąc temu #3671 przez Halina Klimza
Penetrując zbiory ASC Poczesna znalazłam ciekawą "perełkę genealogiczną", są to trzy akty chrztu i to nie były trojaczki! Zapis aktów w miarę dokładny, choć skrócony trochę przeze mnie.
173 Kolley Żelazna
Działo się w Poczesny dnia 21.09.1851 roku o godz. 6 po południu.Stawił się Franciszek Kędzierski Urzędnik Kolley Żelazney WarszawskoWiedenskey, katolik lat 47 liczący i w obecności Antoniego Grabowskiego Organisty lat 40 i Piotra Mrzygłód Nauczyciel lat 29 liczących, obydwóch katolików w Poczesny zamieszkałych i okazał nam dziecię płci męskiej urodzone przy Kolley Żelazney w dniu 28 kwietnia b.r. o godz. 3 z rana z jego małżonki Salomei z Ożarowskich lat 40 mającej katoliczki -/: a dziś dla dla odłożonego Chrztu Świętego do zapisu podanej/.Dziecięciu temu na Chrzcie Św. a odbytym w dniu dzisiejszym nadane zostały imiona Piotr Paweł ,a rodzicami jego chrzestnymi byli Jakob Szefer Starszy Inżynier Drogi Żelazney WarszawskoWiedeńskey i Paulina Sobolew(-ow ?) żona Generała Lejtnanta.Akt ten stawającemu i świadkom przeczytany i przez stawającego i świadków podpisany został.
174 Kolley Żelazna
Działo się w Poczesny dnia 21.09.1851......Stawił się Franciszek Kędzierski .......... i okazał nam dziecię płci żeńskiej urodzone we wsi Korylnicy (?) w dniu 20 listopada 1844 roku (!!!) o godz.6 z rana -/:dziś dla odłożonego chrztu do zapisu podane/ z jego małżonki Salomey z Ożarowskich....Dziecięciu temu na Chrz.Św. odbytym w dniu dzisiejszym nadane zostały imiona Helena Salomea, a rodzicami jego chrzestnymi byli Adam Krauze Inżynier Oddziału Drogi Żelazney WarszawskoWied. i Krystyna Mieczkowska (?) wdowa po Marszałku. Akt ten.....
175 Kolley Żelazna
Działo się się w Poczesny dnia 21.09.1851 ....Stawił się Franciszek Kędzierski.....i okazał nam dziecię płci żeńskiej urodzone na dzień 20 grudnia 1839 roku (!!!) o godz. 11 w nocy z jego żony Salomey z Ożarowskich w Mieście Stawiska i tamże ochrzczone dla słabości, w dniu dzisiejszym przy dopełnieniu Ceremonii Kościoła nadane jej zostały Imiona Michalina Teofila, a rodzicami chrzestnymi byli Michał Sobolew (-ow ?) Jenerał Leytnant Woysk Cesars.? Rosyjskich oraz Domatoryjnego Ekonomii Poczesna i Marianna Lempa (Lampe). Akt ten ......

I uroczystości niezwykle rzadkie ( kilkuletnie odkładanie chrztu !?) i chrzestni też nie byle jacy....

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 11 miesiąc temu #3674 przez Andrzej Kuśnierczyk
W aktach parafii Poczesna "przegląda się" historia.
Mogę dodać, że Paulina Sobolew, żona gen.lejtnanta Michała Sobolewa
była Polką, córką prezydenta Kalisza Leona Nieszkowskiego i Krystyny z Hoffmanów. Przeszedł do legendy jej taniec z Fryderykiem Chopinem
( www.galeriawielkopolska.info/cmentarz/artykuly/taniec.pdf)
Zm.9 XII 1882 w Warszawie. Sobolewowie mieszkali w Warszaewie przy ul.Senatorskiej 473 b. w domu Brunweinów. Mieli też kamienicę w Kaliszu.
(www.przodkowie.com/warszawa/index ....)
Sobolew był gen. artylerii.
Za tę wiadomość podziękował(a): Halina Klimza

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 2 miesiąc temu #8067 przez Anna Fukushima
Dorzuce chrzciny z Czestochowy sprzed prawie dwustu lat. Ponizszy anons znalazlam na pierwszej stronie "Kurjera Warszawskiego" z 23 Listopada 1822 roku (w N° 280).

"Z Czestochowy. Dnia 1go Listopada odbyly sie w Kosciele Parafjalnym tutejszym solenne chrzciny Corki Wgo Jozefa Maszadrego bylego Reprezentata trzech Powiatow, wypelnil ten obrzed Jeneral OO. Paulinow przy assystencji licznego Duchowienstwa. Podawana byla do chrztu przez W. Podczaskiego Kommissarza Obwodu Wielunskiego z Wzna Martynia Dziedziczka dobr Kruszyny".

Przypuszczam, ze ojcem chrzczonej dziewczynki byl kupiec Jozef Maszadro, wymieniony w artykule p. A. Kusnierczyka "Domy i ich wlasciciele w Nowej Czestochowie w 1824 roku".

A.F.
Za tę wiadomość podziękował(a): Halina Klimza

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 1 miesiąc temu #8296 przez Andrzej Kuśnierczyk
Oddałem do "Rocznika Muzeum Częstochowskiego" artykuł o mieszkańcach Nowej Częstochowy (po jej połączeniu ze Starą Czestochową). Z oczywistych powodów nie mogę na razie ujawniać treści, ale jest kilka niespodzianek. Korespondują one z informacjami p. Ani Fukushimy z "Kuriera Warszawskiego". Najciekawsze dane pochodzą z akt regulacji hipoteki Częstochowy. Cieszy każde odkrycie faktograficzne. Np.,że czwarta żona Błażeja Luksa handlowała pod Jasną Górą w sklepie kramarskim. (Testament Błażeja Luksa z 1826 r. został przeoczony w publikacji Dariusza Złotkowskiego).
Dziś z kolei dowiedziałem się ,że nieruchomość spadkobiercy Józefa Maszadry - jego syna Mikołaja , zagrożona była sekwestrem.
Akta notarialne powinny być jak najszybciej udostępnione w sieci. Zawierają cale sekwencje genealogii rodzin.
Za tę wiadomość podziękował(a): Halina Klimza

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.