Topic-icon Aresztowania za przestępstwa kryminalne w czasie okupacji Częstochowy

7 lata 7 miesiąc temu #6375 przez Przemysław Lizurej
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć, gdzie trafiały osoby aresztowane za przestępstwa kryminalne w czasie okupacji Częstochowy? do aresztu/więzienia/obozu? Którego? Gdzie to można sprawdzić?

Przemysław Lizurej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 7 miesiąc temu #6376 przez Mariusz Kolmasiak
Moja odpowiedź nie będzie ściśle odnosiła się do pytania, ponieważ dotyczy osoby niewinnej i osoby aresztowanej za działalność polityczną, ale może będzie to jakiś trop - brat mojego pradziadka aresztowany niejako przy okazji łapanki na Rakowie w 1944 roku (przybiegł do pradziadka, który miał związki z AK, aby go ostrzec, że Niemcy dokonują aresztowań) trafił najpierw do więzienia/aresztu na Zawodziu, a następnie do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, skąd wraz z przesuwającym się frontem miał być przeniesiony do Buchenwaldu, jednak zginął w drodze. Z kolei jego brat, a mój pradziadek, który niewinny w mniemaniu Niemców nie był, w Częstochowie przetrzymywany był w siedzibie Gestapo na Kilińskiego 10, poczym przeszedł przez oba wspomniane obozy.

Jaki był los archiwaliów z Gestapo (budynek spłonął) i z więzienia nie wiem, ale jeśli poszukiwana osoba była w obozie, to można to sprawdzić na poniższej stronie:

straty.pl/index.php/pl/szukaj-w-bazie

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 7 miesiąc temu #6377 przez Błażej Pawlica
Mam identyczne doświadczenia: dwóch pojmanych w Częstochowie braci mojego dziadka trafiło na Zawodzie, a później do Gross-Rosen (jeden przez Radom). Skazani przez sąd doraźny (Częstochowa, ul. Kilińskiego 10).

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 7 miesiąc temu #6382 przez Tomasz Kukuła
Oprócz tego w Blachowni był areszt a w Lublińcu więzienie, które miało bardzo złą sławę. Dokumenty z tych placówek przechowuje katowicki oddział IPN.
Moja babcia została aresztowana w 1942 roku, przewieziono ją najpierw do Blachowni, potem do Lublińca skąd po ok. 5 tygodniach transportem zbiorowym trafiła do KL Auschwitz.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 7 miesiąc temu #6385 przez Andrzej Kuśnierczyk
Zgodnie z podziałem administracyjnym: na terenach włączonych do Rzeszy - w ramach nowego powiatu Blachownia - przekazywano zatrzymanych do więzienia w Lublińcu (stamtąd trafiali najczęściej do Dachau i Mauthausen), na terenach GG - chodzi tu m.in. o powiat częstochowski - do więzienia na Zawodziu ( dystrykt policyjny znajdował się w Radomiu).

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #6386 przez Przemysław Majchrzak
Więcej o więzieniach można przeczytać w książce "Więzienia hitlerowskie na Śląsku w Zagłębiu Dąbrowskim i w Częstochowie 1939-1945" pod redakcją Andrzeja Szefera

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 7 miesiąc temu #6387 przez Andrzej Wasik
Witam wszystkich forumowiczów. Proponuje odwiedzić

Archiwum Państwowe w Częstochowie i przejrzeć - indeks osobowy do akt Niemieckiego Zakładu Karnego w Częstochowie 1939-1944,

Nazwa główna: Niemiecki Zakład Karny w Częstochowie
nr zespołu: 47 / 0

Zawartość: Oddział I (Śledczy) z lat 1939 - 1944, sygn. 1 - 3376, 3764 - 3794, w tym: teczki osobowe więźniów Oddział II (Karny) z lat 1939 - 1944, sygn. 3377 - 3763 w tym: teczki osobowe więźniów oraz Księga więźniów śledczych, zawierająca rejestr osadzonych (podstawowe dane osobowe, daty przybycia do więzienia i opuszczenia go, adnotacje o dalszych losach więźniów).

Osoba mogła być przewieziona do innego aresztu lub więzienia
w innym mieście. W takim przypadku warto zobaczyć inne zespoły akt Niemiecki Zakład Karny w Krakowie, Tarnowie, Piotrkowie (podaje link do informacji o tych zespołach)

baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=pl...&data2=&p=1&szukaj=1 )

Można szukać także w książkach:

Księga Pamięci: Transporty Polaków do KL Auschwitz z Krakowa
Księga Pamięci: Transporty Polaków do KL Auschwitz z Radomia
Księga Pamięci: Transporty Polaków do KL Auschwitz z Lublina

Więzienie niemieckie w Radomiu 1939–1945
Kalendarium wydarzeń w KL Auschwitz

Polecam szczególnie książki Jana Pietrzykowskiego:

Cień swastyki nad Jasną Górą
(spisy więźniów przetrzymywanych w areszcie na Zawodziu)
Tajemnice archiwum gestapo
Hitlerowcy przed sądem w Częstochowie
The following user(s) said Thank You: Lech Ciuk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.136 s.