Topic-icon folwark Rędziny 1851-1854

9 lata 10 miesiąc temu #5258 przez Bartosz Czech
Witam!

Proszę o pomoc w namierzeniu właściciela folwarku Rędziny w latach 1851-1854.

Dziękuję i pozdrawiam.
Bartosz.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #5261 przez Anna Fukushima
Panie Bartoszu,

Folwark znajdowal sie w Mariance Redzinskiej, przylegajacej do Redzin.

Do 1851 roku, wlascicielem byl Antoni Psarski (w tym tez roku umarl), prawdopodobnie tuz po nim: Alfred de Saint-Paul, a od 1870 roku - moi prapradziadkowie Muzolfowie.

W 1848 roku, niejaki Jozefat Hildebrand,dzierzawca tego folwarku chrzci syna w Redzinach, w obecnosci dwoch swiadkow - sluzacych.

Pozdrawiam.

A.F.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu #5262 przez Bartosz Czech
Dziękuję Pani Anno za szybką odpowiedź!

Moje pytanie dotyczy ściśle określonego czasu. W 1853 roku mój przodek chrzci syna i w akcie jest opisany jako "ekonom dworski we wsi Rędzinach mieszkający". Niestety potem żadnego śladu w metrykach nie ma - z tego co zdążyłem doczytać zawód ekonoma wiązał się z częstą zmianą miejsca zamieszkania. W związku z tym spróbuję pójść tropem innych majątków ówczesnego właściciela Rędzin.

Trochę mnie Pani zmyliła tą Marianką Rędzińską. Zaczynam się zastanawiać gdzie tak naprawdę (oraz oczywiście dla kogo, dla właściciela,czy dzierżawcy) pracował mój przodek.

Pozdrawiam serdecznie,
Bartosz

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu #5264 przez Anna Fukushima
Panie Bartoszu,

Dwor byl w Redzinach (tuz za kosciolem), a folwark w Mariance Redzinskiej. Pisze to na podstawie opowiesci mojej babci i informacji, ktore znalazlam w aktach notarialnych moich przodkow. Mysle, ze warto by bylo przejrzec ksiegi notarialne w AP w Czestochowie z okresu, ktory Pana interesuje.

A.F.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu #5265 przez Bartosz Czech
Niestety najbliższa wizyta w Częstochowie planowana jest dopiero latem. Z Poznania nie jest mi niestety po drodze do częstochowskiego archiwum :) Stąd prośba o pomoc w wyszukaniu właściciela Rędzin w 1853.

Z Pani wyjaśnień wynika,że przodek pracował jednak w Rędzinach na dworze. Nie wiedziałem,że folwark był w innej miejscowości.

Pozdrawiam.
Bartosz

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu #5266 przez Tomasz Krzywanski
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-24...=1867931&wc=14187049

moze w metrykach slubu Pan cos wyszuka? Moze byl swiadkiem lub zawieral zwiazek malzenski?
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu #5267 przez Bartosz Czech
Niestety nic z tego. Przejrzałem całość mikrofilmów z Rędzin. Nie byłem świadomy,że Rędziny są dostępne online i spędziłem czas w poznańskiej pracowni. Nie ma ani aktu ślubu z Antoniną z Krupskich, ani aktów urodzenia. Przed nim w 1851 i po nim w 1855 roku ekonomem na rędzińskim dworze są inne osoby. Idę w tej chwili śladem świadków ze chrztu z 1853, ale to raczej ślepa uliczka.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu #5269 przez Tomasz Krzywanski
gdyby wsrod ekonomow,rzadcow, dzierzawcow itp rzucilo sie Panu w oczy nazwisko Olesinski lub Kozminski, bede wdzieczny za informacje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna Fukushima

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu #5270 przez Michał Rozenberg
Na nazwisko Czech w księgach z Rędzin natrafiłem dokładnie jeden raz. Chodzi o metrykę z 1853. Wedle mojej wiedzy nie było innych wpisów.

Pozdrawiam
Michał Rozenberg

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu - 9 lata 9 miesiąc temu #5271 przez Tomasz Krzywanski
rozmawialem kiedys z pania z archiwum. O ile dobrze pamietam, mowila o nazwisku Czech (ale moge sie mylic). Nazwisko mialo pochodzic z Zelowa, dokad przybyli przesladowani husyci. Potem mialo pojawic sie w okolicach Czestochowy. Pani z archiwum na Rejtana (nazwiska nie pamietam)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5272 przez Andrzej Kuśnierczyk
Mgr Dorota Czech z AP w Częstochowie.

Kłopot z nazwiskami tzw. etnicznymi jest taki ,że tego typu nazwiska były b. popularne. Podobnie jak np. Rusin.

Mamy też pytania o nazwisko Bem. Wiadomo, że Boehm ( w grafii niemieckiej) dawał polskiego Bema.

Rzeczywiście administratorzy nie zagrzewali długo miejsca Trzeba dużo cierpliwości. Akta metrykalne nie są jedynym źródłem do badań. Dużo więcej a badaniach nad lokalnymi społecznościami dają akta notariatu. Może rok 1851 kryje jakąś transakcje majątkowa z właścicielem Rędzin w tle? Wtedy obecność zaufanego człowieka- a takim niewątpliwie był administrator - jest raczej pożądana.

To oczywiście tylko podpowiedzi, podyktowane doświadczeniami przejrzenia nazwisk rezydentów dworu w miejscowości Poczesna.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5273 przez Jozef Wawrzak
Drodzy Państwo,

Bardzo interesują mnie informacje na temat Dworu i Folwarku w Rędzinach. Według informacji mojej siostry przyrodniej Izabelli Gacek (z domu Wawrzak), moj dziadek Józef Wawrzak był rządcą na dworze w Rędzinach. Pamiętam jak mój ojciec mówił, iż kiedy szedł ze swoim ojcem z kościoła do domu wszyscy napotkani mieszkańcy witali się z jego ojcem zapytzwali o różne sprawy. Ponieważ mój ojciec urodził się w 1909 roku w Częstochowie wobec tego opisane przeze mnie fakty prawdopodobnie miały miejsce tuż przed pierwszą wojną tym bardziej że przed wojną Polsko-Rosyjką (1920?)już mieszkali w Częstochowie i jego brat zaginął w czasie tej wojny.
Aha, jeszcze jedna ważna (choć niepewna) informacja. Według mojej siostry przyrodniej mój dziadek Józef Wawrzak ożenił się z córką(?) właściciela dworu - Izabellą (Ochyńską?).

z góry dziękuję za pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy,

Józef Andrzej Wawrzak

prywtną korespondencję proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5274 przez Michał Rozenberg
Osoby o imieniu i nazwisku Józef Wawrzak od 1890 zawierały związki małżeńskie w Rędzinach w latach 1895, 1901, 1904, 1907, 1907.
Niestety żadna z panien nie nosiła imienia Izabella.
Mogę sprawdzić dla Pana pewne fakty. Mam wielu przodków o nazwisku Wawrzak.
Pozdrawiam
Michał Rozenberg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jozef Wawrzak

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5275 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Witam. Posiadam akt urodzenia z 1859 roku Stefanii Marii Skąpskiej córki Euzebiusza i Antoniny z Piotrowskich ( parafia Truskolasy ) i w tym akcie chrzestną jest Łucja Psarska dziedziczka Rendzin- pisownia z aktu. Może to żona tego Adama. Przypuszczam, że ta Łucja była babką Antoniny, ponieważ w jej akcie ślubu z 1855 roku ( parafia Rędziny ) są wymienieni jej rodzice Józefa z Psarskich i Jan Piotrowski. Jestem też zainteresowana majątkiem w Rędzinach ze względu na moją pra..pra.. babkę Antoninę. Pozdrawiam Honorata

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5278 przez Bartosz Czech

Na nazwisko Czech w księgach z Rędzin natrafiłem dokładnie jeden raz. Chodzi o metrykę z 1853. Wedle mojej wiedzy nie było innych wpisów.


Zgadzam się w 100%. Powyższa metryka, prezentowana już przeze mnie na forum dotyczy właśnie mojego przodka. (przejrzałem dosyć dokładnie całość dostępnych mikrofilmów).

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu - 9 lata 9 miesiąc temu #5279 przez Bartosz Czech

Witam. Posiadam akt urodzenia z 1859 roku Stefanii Marii Skąpskiej córki Euzebiusza i Antoniny z Piotrowskich ( parafia Truskolasy ) i w tym akcie chrzestną jest Łucja Psarska dziedziczka Rendzin- pisownia z aktu. Może to żona tego Adama. Przypuszczam, że ta Łucja była babką Antoniny, ponieważ w jej akcie ślubu z 1855 roku ( parafia Rędziny ) są wymienieni jej rodzice Józefa z Psarskich i Jan Piotrowski. Jestem też zainteresowana majątkiem w Rędzinach ze względu na moją pra..pra.. babkę Antoninę.


....która to Antonina (jeszcze Piotrowska) wraz z Alexandrem Borkiewiczem byli w 1853 świadkami na chrzcie mojego przodka. Wygląda na to, że właścicielami Rędzin mogli być w tym czasie właśnie Psarscy .

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5281 przez Anna Fukushima
Oto cytat z testamentu Wilhelma Saint Paul, dziedzica Redzin (meza Emilii z Bykowskich) :

"...Czuje sie slabym, bardziej oslabionym z przyczyny tego wszystkiego co mialo miejsce 28 pazdziernika 1852 roku i od czerwca 1853 roku. Zegnam moja poczciwa zone i moje dzieci. Prosze o darowanie mi wszystkiego co moglem im zlego zrobic i drugie co wzajem co mnie zrobiono. Przeze mnie wlasnorecznie pisano i podpisac a w mysl art. 970 Kodeksu Cywilnego reka wlasna 6/18 marca tysiac osmset piecdziesiatego czwartego...".

Wnioskowac mozna, ze w okresie interesujacym Pana Bartosza, dziedzicem Redzin byl wyzej wymieniony Wilhelm Saint Paul. A "tajemnicze" daty, moze cos w sobie kryja.

W innym testamencie Jana Jamroza (zastawnego posesora Mluna Jezowe), ktory spisal w 1833 roku czestochowski notariusz I. Budrewicz - wystepuja jako swiadkowie: Maciej Grzybowski - ekonom, Jan Piotrowski - karczmarz i Wojciech Frankowski - organista (wszyscy mieszkajacy w Redzinach) oraz Erazm Malanowski - organmistrz z Wielunia i we wsi Redziny "przy reperacji organow od trzech miesiecy bawiacego".

A.F.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5282 przez Bartosz Czech
Ciekawe, bardzo ciekawe.

Dla podkreślenia dramaturgii dołączam skan metryki z prośbą o pomoc w odcyfrowaniu i zlokalizowaniu na mapie miejsc urodzeń i parafii. Powyższy skan wpadł mi w ręce godzinę temu (potwierdza tezę o Psarskich jako właścicielach Rędzin przed 1853r.)

[IMG=http://img841.imageshack.us/img841/7483/img2340gn.jpg][/img]

Bartosz

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5284 przez Michał Rozenberg
1 1830
Jan Tomasz Sylwester Piotrowski lat 23, urodzony w: Lachów, rodzice: Franciszek i Katarzyna Donaceńska
Józefa Psarska lat 22, urodzona w: Biała, rodzice: Antoni i Łucja Czekal

Czy coś na kształt. Mam trochę lepsze zdjęcie w razie potrzeby.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5285 przez Szymon Gruca
Moim zdaniem mogą to być:
- Łachów k. Włoszczowy, parafia Czarnca
- Brzoza k. Wielunia, parafia Biała
- zapowiedzi "w parafii Słupia, a to wskutek udzieloney Dyspensy od Foralnego Konsystorza Kieleckiego", niestety miejscowości Słupia w kieleckim jest więcej.
Ponadto jest zapis o umowie przedślubnej zawartej "przed Regentem Powiatu Częstochowskiego Ignacem Budrewiczem"

Szymon Gruca | www.szgruca.nazwa.pl

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5286 przez Bartosz Czech
W ostatnim myślniku obstawiam Słupię (Jędrzejowską). W innym akcie pojawia się miejscowość Raszków położona własnie w tej parafii

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5288 przez Beata Szajda

Jan Tomasz Sylwester Piotrowski urodził się 30.11.1806 w Łachowie par. Czarnca
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5289 przez Tomasz Krzywanski

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 9 miesiąc temu #5290 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Witam. Panie Michale. Chętnie skorzystam z tych aktów o Janie Tomaszu Piotrowskim i Józefie z Psarskich. Trochę mam mętlik w głowie do którego roku Psarscy byli właścicielami Rędzin. Czy do roku 1853 ( bo następne akty które posiadam są dużo późniejsze np 1858 rok- gdzie pojawia się informacja, że Łucja jest dziedziczką Rędzina ) czy przyjąć datę z testamentu j.w.) Już sama nie wiem co jest pewnikiem. Honorata
Za tę wiadomość podziękował(a): Bartosz Czech

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 8 miesiąc temu #5685 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Czech. Nazwisko Czech często występuje w parafii Chełmo.
Honoratahttps://familysearch.org/pal:/MM9.3.1
/TH-1942-24135-10035-31?cc=1867931&wc=14573944

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.