Topic-icon policja w Częstochowie

9 lata 10 miesiąc temu #4596 przez Inna Kart
Czy ktoś jest może zorientowany jak była zorganizowana policja w Częstochowie w 1938 roku?Tzn czy była jakaś jedna (centralna) jednostka organizacyjna czy może funkcjonowało coś w rodzaju dzisiejszych komisariatów odrębnych dla każdej dzielnicy?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 10 miesiąc temu #4598 przez Anna Fukushima
(...) Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Częstochowie powstała w połowie 1919r. Podlegało jej 20 posterunków w terenie. Kierownictwo Komendy miało swą siedzibę przy ul. Parkowej 14 /to jest budynek przy obecnej ul. Popiełuszki 4. W tym samym gmachu mieścił się areszt policyjny i ekspozytura Urzędu Śledczego.
Miasto podzielone zostało na cztery rewiry,obsługiwane przez tyle samo komisariatów. W pierwszym okresie funkcjonowania policji państwowej komisariaty pełniły rolę komendy miejskiej. W 1919r. w mieście istniały 4 Komisariaty, oddział Policji i szkoła policyjna.
W dniu 20 lipca 1921r w Czestochowie zniesiono podział na cztery równorzędne komisariaty tworząc z nich jeden nadrzędny.
W 1922r. dokonano kolejnej reorganizacji - w miejsce dotychczasowych czterech Komisariatów utworzono dwa – Komisariat I z siedzibą przy ul.Kościuszki i Komisariat II przy ul. Krakowskiej .
W połowie 1933r. Częstochowa posiadała już trzy Komisariaty. W tym samym czasie w mieście były dwie wartownie Policji Państwowej, a także posterunki policji granicznej /Puszczewo, Hutki /.
W Herbach funkcjonował Komisariat Policji kolejowej.

W 1936r. nastąpiło połączenie komend powiatowych z komisariatami miejskimi i powstała Komenda Powiatu i Miasta w Częstochowie.

W 1944r. na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego otworzono Milicję Obywatelską .
W wyzwolonej Częstochowie utworzono Komendę Miejską i Powiatową Milicji Obywatelskiej z siedzibą na ulicy Śląskiej. Utworzono również 4 Komisariatyj. W Komendzie Miejskiej początkowo zatrudnionych było 122 funkcjonariuszy . W marcu 1945r w samych Komisariatach było już 270 milicjantów (...)

Wiecej informacji w tyn linku :
www.czestochowa.slaska.policja.gov.pl/kronika-kmp-/

Pozdrawiam.

A.F.
Za tę wiadomość podziękował(a): Inna Kart

9 lata 10 miesiąc temu #4599 przez Inna Kart
Bardzo dziękuję i...brnę w temat dalej.
Ponieważ nie znam miasta bardzo proszę o podpowiedź
,który z komisariatów mógł być właściwym dla ulicy św.Rocha
w 1938 roku.
I następne pytanie: gdzie należy szukać informacji o mieszkańcach w/w ulicy. (np księgi meldunkowe,właściwa parafia).

Pozdrawiam Inka

9 lata 10 miesiąc temu #4601 przez Jacek Tomczyk
Witam!

W naszej bibliotece są skany Ksiąg Adresowych.
W tej z 1913 roku wymieniają właścicieli domów na poszczególnych
ulicach. Podobnie jest w innych księgach adresowych. Proszę tylko pamiętać, że numeracja zmieniała się dość często.
W archiwum państwowym są księgi meldunkowe z miasta za lata 1890-1930.
I znowu przypomnienie, ludzie niechętnie się meldowali, więc trzeba się liczyć brakiem danego nazwiska.
Ulica Rocha w okresie międzywojennym przypisana była do parafii św.Barbary.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
Za tę wiadomość podziękował(a): Inna Kart

9 lata 10 miesiąc temu #4605 przez Inna Kart
Bardzo dziękuję za podpowiedź.
I znowu mam pytanie :) :-czy jest możliwe żeby gdziekolwiek zachowały się notatki służbowe komisariatów z 1938 roku?
Oraz gdzie w Częstochowie mogę sprawdzić współczesne odpowiedniki numeracji domów z wspomnianego 1938 roku?

Inka

9 lata 10 miesiąc temu #4607 przez Anna Fukushima
Dzien dobry,

W tym linku, na str. N° 2 i 5 - jest wzmianka o dwoch komisariatach policji istniejacych w Czestochowie - z interesujacego Pania okresu (adresy, osoby) :

www.osrp1939.policja.katowice.pl/biulety...0wrzesnia%201939.pdf

Z pozdrowieniami.

A.F.

9 lata 10 miesiąc temu #4695 przez Majka Dąbrowska
Dzień dobry/Dobry wieczór. Policja była jak wojsko. Mój pradziadek był policjantem i był związany z kilkoma miejscowościami - między innymi z Częstochową.

Nie wiem, czy to się komuś przyda, ale w moich "rodzinnych" zapiskach znalazłam coś takiego co dotyczy policji w latach 1918-39:

1) Podstawowe szkolenie posterunkowych realizowane było w ramach szkół dla posterunkowych, które jednocześnie stanowiły rezerwy policyjne okręgów. Czas kursu: 6 tygodni.

2) Szkolenie przodowników - szkoły dla przodowników trwały 5 miesięcy.

3) Szkolenie wyższych funkcjonariuszy - szkolenie takiego typu było domeną Głównej Szkoły Policyjnej w Warszawie.

Członkowie policji nie mogli być członkami legalnych i "nielegalnych" partii policytcznych. Obowiązywała "apolityczność". Nie wolno im było wstępować do organizacji społecznych i kombatanckich.

Nie dotarłam tylko do wiadomości ile lat trwała służba "czynna".

Załączam też zdjęcie pradziadka. Może ktoś potrafi określić w jakiej jest radze?

Pozdrawiam, Maja
Załączniki:

9 lata 10 miesiąc temu #4697 przez Inna Kart
Zdjęcie najprawdopodobniej wykonano w latach 1924-27(w 1927 roku zmieniono pewne elementy umundurowania).
Nie widać pagonów ani dokładnie lewego rękawa ale sądzę,że gdyby coś tam było fotograf wyeksponowałby te elementy.
Moim zdaniem na zdjęciu jest policjant najniższego szczebla
czyli posterunkowy.
Świadczy o tym widoczny numer służbowy na naszywkach kołnierza i "puste" pagony oraz lewy rękaw.

Ciekawe zdjęcie :)
Pozdrawiam Inka

9 lata 9 miesiąc temu - 9 lata 9 miesiąc temu #5014 przez J K R
Replied by J K R on topic Odp: policja w Częstochowie

Nie dotarłam tylko do wiadomości ile lat trwała służba "czynna".

Załączam też zdjęcie pradziadka. Może ktoś potrafi określić w jakiej jest radze?

Pozdrawiam, Maja

To powinno pomóc nieco rozjaśnić temat:

panstwowa.policja.pl/portal/pp/7/Akty_prawne.html

Pozdrawiam JKR.

9 lata 9 miesiąc temu #5024 przez Błażej Pawlica
Witam. Ja natomiast posiadam takie zdjęcie:
Plik załącznika:

Z tego co wiem, to jest to właśnie PP.
Niestety nie rozpoznaje na zdjęciu nikogo...

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

9 lata 9 miesiąc temu #5029 przez Inna Kart
Tak to są mundury policji- z okresu 1927-1936,
leżą: od lewej:posterunkowy i starszy posterunkowy
stoją:od lewej-posterumkowy od prawej-przodownik

Inka

9 lata 9 miesiąc temu #5040 przez Majka Dąbrowska
Dziękuję:) Temat nieco się rozjaśnił. Pozdrawiam. Majka

9 lata 8 miesiąc temu - 9 lata 8 miesiąc temu #5165 przez Jarosław Kudelski
Z życiorysu mojego dziadka:pełnił służbę kolejno od 01.05.1929 roku w II Komisariacie PP w Częstochowie,z dniem 01.06.1933 r. przeniesiony do III Komisariatu PP t.zn. że III Komisariat zaczął działać w czerwcu 1933 roku.

Pierwsze zdjęcie (górne) funkcjonariusze II Komisariatu PP w Częstochowie (zdjęcie wykonane w okresie 1929-1933 r.)
Drugie zdjęcie przedstawia funkcjonariuszy III Komisariatu PP w Częstochowie(wykonane 1933-1939 r.)

Podpisy (autografy) funkcjonariuszy III Komisariatu PP w Częstochowie - częściowo do zidentyfikowania.
Załączniki:

9 lata 8 miesiąc temu #5176 przez J K R

Bardzo dziękuję i...brnę w temat dalej.
Ponieważ nie znam miasta bardzo proszę o podpowiedź
,który z komisariatów mógł być właściwym dla ulicy św.Rocha
w 1938 roku.
I następne pytanie: gdzie należy szukać informacji o mieszkańcach w/w ulicy. (np księgi meldunkowe,właściwa parafia).

Pozdrawiam Inka

Moim zdaniem to I Komisariat PP w Częstochowie (mieszczącego się wówczas pod Jasną Górą, po południowej stronie III Alei NMP pod
numerem 47.

Ciekawostką jest fakt, że nadal ta ulca jestw "zainteresowaniu" również obecnego I komisariatu Policji lecz znajduje się on na obecnej ul. Popiełuszki.

Pozdrawiam JKR.

9 lata 8 miesiąc temu #5177 przez J K R

Bardzo dziękuję za podpowiedź.
I znowu mam pytanie :) :-czy jest możliwe żeby gdziekolwiek zachowały się notatki służbowe komisariatów z 1938 roku?
Oraz gdzie w Częstochowie mogę sprawdzić współczesne odpowiedniki numeracji domów z wspomnianego 1938 roku?

Inka

Moim zdaniem "jawne" materiały służbowe zgodnie z rozkazem komendanta Policji z sierpnia 1939 r. po prostu zniszczono zostawiając rejestry/indeksy natomiast "tajne" ewakuowano i pewno albo zniszczono/ukryto po drodze ewakuacji albo wpadły w ręce sowietów.

Pozdrawiam Yanek.

Pozdrawiam JKR.

Czas generowania strony: 0,000 s.