Topic-icon Czarny Las

1 rok 4 miesiąc temu #36042 przez Ryszard Menc
Czarny Las was created by Ryszard Menc
Czy to prawda, że zlikwidowano 200 letni cmentarz ewangelicki w Czarnym Lesie?
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883...RMLJv0zQ8wzPyNtcpoZA

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu #36062 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Czarny Las
Niestety to jest prawda.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu #36072 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Czarny Las
Piotr Gerasch nie komentuje. Ja też.  Wniosek : brak słów....

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu #36075 przez Tomasz Piasecki
Replied by Tomasz Piasecki on topic Czarny Las
Kilka dni temu widziałem o tym krótki materiał w jednej z telewizji. Wstrząsające! Natychmiast przyszły mi na myśl cmentarze choleryczne, które zapewne nawet nie są objęte ochroną konserwatorską. Co je więc chroni? Czy aby nie zostaną kiedyś przeorane i zabudowane? Pewnie nie jeden już tak zniknął, a z nimi pamięć i cześć żyjących. 

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu - 1 rok 4 miesiąc temu #36081 przez Josef Weber
Replied by Josef Weber on topic Czarny Las
Cmentarz Ewangelicki KIRCHHOF w Weglowicach...  Pamietam jeszcze lata 1949 do 1956 kiedy to cmentarz Ewangelicki (Kirchhof) na ktorym spoczywali zmarli roznych narodowosci (Niemcy, Polacy, Czesi...) zostal doszczetnie zdewastowany i rozrabowany. Tylko z mojej rodziny byly tam w tym czasie okolo 20 grobow, po ktorych w latach szescdziesiatych nic nie pozostalo. Zdewastowano cmentarzysko – wydobywano piasek na budowę i wycięto dużo drzew. Zostały zniszczone krzyże na mogiłach, tabliczki z nazwiskami oraz ogrodzenia wykonane z prętów żelaznych wokół niektórych grobów. Starsi mieszkańcy nie mieli odwagi głośno protestować, tylko nieśmiało upominali się o szacunek dla zmarłych – pogrzebanych tam kolonistów – swoich przodków. Opamiętano się, gdy zaczęto wykopywać coraz więcej kości ludzkich. Częściowo zebrano je i zakopano w jednym miejscu. W ten sposób została zniszczona część cmentarza i z biegiem lat o nim zapomniano, a w swoje posiadanie objęły go drzewa: sosny, graby, dęby, a mogiły pomału zapadały się i znikały z powierzchni ziemi. Nazwa cmentarza (Kirchhof)
przetrwała przez wszystkie te lata i do dzisiaj mieszkańcy jej używają.    joweber.blogger.de/stories/2475571/

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu #36084 przez Stanisław Hejak
Replied by Stanisław Hejak on topic Czarny Las
Tam pochowany jest mój jeden z praprzodków Jan Sztuk przybyły ze Szwarcwaldu na początku lat 90 tych XVIII wieku.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu #36094 przez P G
Replied by P G on topic Czarny Las
Dzień dobry. Na czym opierasz wiedzę, jeżeli mogę zapytać, że przodek przybył już w XVIII wieku. Jeżeli tak, to czy na pewno od razu do Czarnego Lasu. Wg list osadników, Kolonia Hilsbach, zapisywana pierwotnie na kartach ksiąg metrykalnych Białej Górnej powstawała od końca 1802 r. Na to wskazują metryki. Potwierdza to również mapa Gillego z początków XIX w., która obszar obecnego Czarnego Lasu przedstawia jako wielką połać lasu. Co ciekawe, na mapach satelitarnych widać do dzisiaj ucięcie lasu od zachodniej strony jakie musiało nastąpić wraz z kolonizacją, zarówno na mapie kwatermistrzowskiej z 1826, jak i obecnych mapach stan ten jest zasadniczo niezmienny i owo ukształtowanie lasu to druga, po cmentarzu pamiątka po osadnictwie XIX wieku.
pozdrawiam
Piotr

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu #36096 przez MAŁGORZATA GETLICH
Replied by MAŁGORZATA GETLICH on topic Czarny Las
Wybierałam się na ten cmentarz w lecie tego roku, a tu taka niemiła niespodzianka. Moi praprapra pochodzili z Czarnego lasu - Julianna Kimmel była moją prababką. Rodzina Kimmel, Herter, Messingier, Hot. Bardzo mi smutno, że nie zdążyłam...

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu - 1 rok 4 miesiąc temu #36097 przez Josef Weber
Replied by Josef Weber on topic Czarny Las
Trudno w to uwierzyc, ze dla ludzi ktorzy sie w glownej mierze przyczynili do rozwoju polskiego przemyslu tkackiego nie ma miejsca nawet na cmentarzu!!! Rowniez niektorzy z mojej Rodziny ktora przybyla w 1802 z Feil ( dzisiaj Feilbingert) do Kuhlhausen (Weglowice) pracowali w Hilsbach. Miedzy innymi Johann Adam Weber urodzony w 1754 roku pracowal jako specjalista w tej dziedzinie ok. 15 lat. Zmarl w 1828 i pochowany zostal na cmentarzu ewangelickim KIRCHHOF w Weglowicach, ktorego naturalnie juz od lat piecdziesiatych ubieglego wieku nie ma… Jak sie wszystkie slady poniszczy to mozna pisac „dobre bo polskie“...

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu #36099 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Czarny Las
taki nagrobek był kiedyś na cmentarzu w Czarnym Lesie...
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu #36152 przez Sławomir Bauć
Replied by Sławomir Bauć on topic Czarny Las
Ten nagrobek oraz wszystkie, które były przed przejęciem cmentarza pozostały na swoim miejscu
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu #36200 przez Stanisław Hejak
Replied by Stanisław Hejak on topic Czarny Las
Ad vocem

Mój praprzodek Jan Sztuk nazwisko spolszczone przybył na tą ziemię na początku lat 90 -tych XVIII wieku.Tam rodzi się jemu syn w 1792 r. ( Michał ).Po upadku Księstwa Warszawskiego po 1815 r. wyrusza za chlebem w kierunku północnym , zatrzymuje się w okolicach Bełchatowa.Wspólnie z przybyłymi innymi kolonistami zakładają na bagnach,trzęsawiskach swój punkt osadniczy nazwają po swojemu DEUSCHLAND czyli po polsku Trząs , to obecna nazwa miejscowości. Miejsce urodzenia Michała CZARNY LAS wpisane jest w akcie metrykalnym . Do końca swojego żywota pozostaje  ewangelikiem .Natomiast dzieci Michała były ochrzczone w kościele rzymsko katolickim
Jeśli posiada Pan wątpliwości proszę przyjechać w rej Bełchatowa , tam zostanie sprowadzony na Ziemię . Nie interesuje mnie "radosna" twórczość internetowa.
Pozdrawiam
Stanisław Hejak
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 1 tydzień temu - 1 miesiąc 1 tydzień temu #40254 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Czarny Las
Panie Stanislawie, mala szansa na to, aby Pana przodek urodzil sie w Hilsbach przed 1804 rokiem.

W księdze parafiii Biała w latach 1791-1804 nie ma zadnych wpisów ślubów z Hilsbach. Najprawdopodobniej pierwszy pojawia się w 1805 roku (jest zapisane, ze dotyczy kolonii - bez podania jej nazwy, we wczesniejszych latach okreslenie kolonia nie wystepuje) a kolejne już jak Kolonia Hilsbach są od stycznia 1806 roku i pojawiają się regularnie.
Pierwszy zgon w Kolonii Hilsbach jest w lipcu 1805 roku. Nie mam podobnego zestawienia dla aktow urodzin ale nie jest mozliwe, zeby pomiedzy 1792 a 1805 rokiem rodzily si e tam dzieci ale nikt tam nie umarl ani sie nie zenil a potem nagle od 1805 roku pojawia sie kilka slubow i zgonow rocznie.
Po prostu wczesniej nie bylo tej miejsowosci.
Do konca roku 1820 wies wystepuje wylacznie jako Kolonia Hilsbach a od roku 1821 jest już Kolonia Czarnylas.

Pana przodek mogl sie urodzic w innym Czarnymlesie lub we wspomnianym przez Pana dokumencie ktos sie pomylil, jak rozumiem ma Pan na mysli odpis metryki a nie zapis z ksiegi z Bialej.

Ciekaw jestem co rzeczywiscie stalo sie z cmentarzem w Czarnym Lesie rok temu bo media pisza o dewastacji, a w kometarzach Pan Bauc wspomina ze nagrobki nadal istnieja.
Juz ok 2003 roku rozmawiano na temat przekazania terenu cmentarza pod zarzad parafii katolickiej.
Cytuje samego siebie - Wikipedia : "Teren cmentarza w Czarnym Lesie w 2009 roku został przekazany parafii katolickiej w Czarnym Lesie i połączony z tamtejszym cmentarzem. Planowana była rewitalizacja terenu cmentarza. Większość krzewów i zarośli porastających teren nekropolii usunięto, niwelując również znaczną liczbę istniejących w dobrym stanie grobów ziemnych. Mimo tego cmentarz jest ponownie zarośnięty i zaniedbany."

W wikipedii sa jednak bledy - pojawia sie tam nigdy nie spotkana przeze mnie w zrodlach data powstania kolonii 1786 oraz domniemana pierwotna nazwa Hillbach - rowniez niewystepujaca w zrodlach a jedynie bedaca bledem wynikajacym z neogotyckiego zapisu malej litery S.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 godzin 2 minut temu - 1 godzinę 55 minut temu #40527 przez Bartłomiej S
Replied by Bartłomiej S on topic Czarny Las
Witam.Nawiązuję do poruszonego tematu. Wydaje mi się że od użytkowników portalu genealogicznego wymagana jest większa dociekliwość. Niestety wszyscy zadziałali jak pudła rezonasowe, szkoda ...Mam przyjemność pracować w Czarny Lesie i znam tamtejszych ludzi. Dlatego też nie mogę przejść obojętnie wobec fałszywych oskarżeń które dotykają też mnie. Wpisują się one w szerszy aspekt wmawiania "głupim polaczkom" że "znowu coś sknocili i trzeba by ich pilnować".W Czarnym Lesie istniała przed wojną kolonia niemiecka, jak najbardziej. Tak samo jak w niemczech istniał Związek Polaków w Niemczech.Przejdźmy do faktów, czy wiecie że:
1. Przed wojną dano niemieckiej społeczności Czarnego Lasu obszar obecnego cmentarza ewangelickiego w użytkowanie z przeznaczeniem na cmentarz. Dokumenty przekazania nie zachowały się.
2. Z nadejściem frontu (styczeń 45) praktycznie wszyscy niemieccy osadnicy uciekli do vaterlandu. Cmentarz został pozostawiony sam sobie. /Wcale mnie to nie dziwi/.Nie odbywały się pochówki, nikt nie dbał o istniejące groby oraz o teren. Jedynie cztery groby były z rzadka doglądane, jednak bez uprzątania ich z zarastających krzewów.Teren cmentarza z biegiem czasu zaczął porastać drzewami i wszelkiej maści krzakami. Mówimy tu o kilkudziesięciu latach, więc proszę sobie wyobrazić postęp.Opieka nad tym terenem była w gestii parafii ewangelicko-augsurskiej w Częstochowie...
3. Na terenie przyległym powstał cmentarz katolicki. Status prawny cmentarza katolickiego został uregulowany około roku '87 aktem zakupu terenu od właściciela.
4. Wierni parafii rz-k oraz księża zwracali się do proboszczy ew-a z prośbą o uporządkowanie terenu. Niestety nie czynione były żadne prace porządkowe. Niedługo  przed rzeczonymi w mediach wydarzeniami, w trakcie rozmowy z proboszczem ew-a nazwisko Hans lub Heinz (do ustalenia) strona katolicka usłyszała iż parafia ew-a najchętniej pozbyła by się cmentarza ponieważ nie ma sił i środków na utrzymanie go.
5. Parafia ew-a chcąc odsprzedać teren cmentarza założyła sprawę mającą na celu uregulowanie stanu prawnego cmentarza ew-a. Cały czas stan prawny był niejasny. Celem postępowania było nabycie praw do terenu przez stronę ew-a przez zasiedzenie. Za sprawę zapłaciła parafia rz-k. Świadkami w sprawie byli mieszkńcy Czarnego Lasu.Proboszcz ew-a wszystkie swoje poczynania konsultował ze swoją radą par. oraz biskupem i oświadczał iż na wszystko co czyni ma pozwolenie. Po zakończeniu sprawy sądowej, aktem notarialnym teren cmentarza ew-a został przekazany parafii rz-k w Czarnym Lesie. Podpisami poświadczyli min proboszcz ew-a oraz przedstawiciel rady parafialnej ew-a.Parafia rz-k za teren i notariusza oczywiście zapłaciła.
6. Po przejęciu terenu rozpoczęły się prace porządkowe. Wynajęto firmę która wycięła drzewa, uprzątnęła pniaki oraz krzaki. Teren bez widocznych grobów został wyrównany. Zachowało się dziesięć grobów, widocznych.
7. Nagle w 2019 wybuchła afera ! Zmaterializowała się polskojęzyczna telewizja oraz najechali żurnaliści. Okazało się że "polaczki" zniszczyli bezcenny zabytek. Znaleźli nawet czyściutką ludzką czaszkę. Rzecz niebywała ! Po minimum siedemdziesięciu latach leżenia w ziemi ! Ludzie tamtejsi widząc to patrzyli z niedowierzaniem, może to chodzi o jakiś inny cmentarz ... Nikt nigdy tam nie widział żadnych kości. Porządna niemiecka robota ma również zastosowanie w grabarstwie. Nic tylko wysłać tą brać dzinenikarską do  Egiptu - dopiero będą odkrycia !
Tak w skrócie wygląda ta historyja. Wszystkim tym którzy bezrefleksyjnie powielają tą zakłamaną wersję poddaję pod rozwagę jak fukcjonuje cmentarz:
- płaci się za grób co reguluje wszystkie zobowiązania nieruchomości,
- drobne prace porządkowe wykonuje się samemu,
- poważniejsze prace powierza się specjalistom,
- w ogóle bywa się tam !

Co do zarzutów o zniszczenie zabytków:
1. Gdzie był nadzór konserwatorski przez wszystkie lata ?
2. Czy obiekt był oznakowany ?
3. Czy zarządca terenu (gmina) był powiadomiony o wpisie ?
4. Instancje sądowniczo - prawne nie miały zastrzeżeń, a ponoć zabytek...

To że usłużni funkcjonariusze medialni przyjechali i zrobili za co im płacą nie dziwi mnie. Wydają teraz te swoje srebrniki, niech wydają. To co mnie dziwi i smuci to to że mają pomoc wśród nas, pożytecznych idiotów. Szkoda mi zwłaszcza jednego z ludzi którzy prowadzili tą sprawę z naszej strony. Człowiek cudem uratowany z Rzezi Wołyńskiej (dał im wsiąść na wóz niemiecki oficer) dożywający swoich lat dostaje cięgi  od ... no właśnie, od kogo ?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 godzinę 9 minut temu #40528 przez Bartłomiej S
Replied by Bartłomiej S on topic Czarny Las

MAŁGORZATA GETLICH napisał: Wybierałam się na ten cmentarz w lecie tego roku, a tu taka niemiła niespodzianka. Moi praprapra pochodzili z Czarnego lasu - Julianna Kimmel była moją prababką. Rodzina Kimmel, Herter, Messingier, Hot. Bardzo mi smutno, że nie zdążyłam...

Szanowna Pani.
Podejrzewam iż nawet w dniu urodzin nic by Pani nie znalazła. Proces niszczenia, gdy nie ma opieki nad grobem postępuje zatrważająco szybko. Proszę pojechać. Uchowało się dziesięć grobów, może ...
W razie czego wpisy w parafii ew-a.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 godzinę 5 minut temu #40529 przez Bartłomiej S
Replied by Bartłomiej S on topic Czarny Las

Jacek Tomczyk napisał: Niestety to jest prawda.

Skoro prawda proponuję:
- przyjadę po szanownego Pana,
- pojedziemy, porozmawiamy, zobaczymy,
- wyniki oględzin opiszemy na forum, osobno, załączymy zdjęcia.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.