Topic-icon Pochówki osób zmarłych w epidemii

3 lata 4 miesiąc temu #33849 przez Anna M. Nalepa
Dzień dobry,

czy ktoś z Państwa orientuje się gdzie chowano ofiary epidemii z 1919r., która miała miejsce w Częstochowie? Zarażeni trafiali do Szpitala Zakaźnego przy ul. Miedzianej?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 3 miesiąc temu #33866 przez Josef Weber
Hiszpanska grypa na ktora w 1918 i na poczatku 1919 roku zmarly miliony ludzi dotknela rowniez moja rodzine. Moja chora babcia zostala zabrana do Klobucka a rodzina nigdy sie nie dowiedziala gdzie zostala pochowana. Przypuszczam ze wzgledow bezpieczenstwa.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 3 miesiąc temu #33868 przez Anna M. Nalepa
Hmm, całkiem możliwe.

Moja prababka trafiła w kwietniu 1919r. do Szpitala Zakaźnego przy ul. Miedzianej w Częstochowie, gdzie wkrótce zmarła, (nie mam jasnych informacji czy na tyfus czy na grypę hiszpankę). Niestety brak jakichkolwiek informacji o miejscu pochówku.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 3 miesiąc temu #33869 przez Josef Weber
Pandemia hiszpanki zaczęła się prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych, a nie w Hiszpanii. W ciągu roku (1918-1919) zaatakowała Europę, Azję i Amerykę Północną, pochłonęła ponad 50 mln ofiar śmiertelnych, czyli ponad dwa razy więcej niż I Wojna Światowa. W przebiegu hiszpanki zachorowało ok. 500 mln ludzi, co stanowiło wówczas 1/3 populacji świata. Hiszpankę spowodował szczep grypy A, podtyp H1N1. Początkowo brano ją za gorączkę krwotoczną, cholerę lub dur brzuszny z powodu ciężkich objawów, odmiennych od zwykłej grypy. Wirus powodował krwotoki z błon śluzowych nosa, żołądka, jelit oraz obrzęk płuc, a w efekcie bakteryjne, krwotoczne zapalenie płuc, które pochłonęło najwięcej ofiar. / Ilona Szumicka /

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.